Fotowoltaika w Polsce

Posted · Add Comment

Nasza firma podpisała nowe umowy partnerskie z agencjami ukraińskimi.

Czy pracownicy ukraińscy będą mogli wesprzeć rynek PV jako fachowcy do pracy?

W polskiej prasie i na portalach dominują informacje że ponad połowa firm zakłada zwiększenie zatrudnienia w ciągu roku. Z statystyki wynika, że Ukraińcy przyjmowani są najczęściej na stanowiska produkcyjne jako robotnicy niewykwalifikowani i wykwalifikowani. Pracują fizycznie najczęściej w budownictwie i rolnictwie.

Jednak niewiele osób wie że Ukraina będzie w tym roku jednym ze środkowoeuropejskich liderów jeśli chodzi o potencjał przyłączonych elektrowni fotowoltaicznych.

Ukraińska agencja rządowa SAEE, podaje, że w ubiegłym roku na Ukrainie powstały elektrownie fotowoltaiczne o mocy 99,1 MW. Dane te wskazują że pracownicy ukraińscy posiadają doświadczenie w budowie instalacji PV a obraz ukraińskiego pracownika jako pracownika niewykfalifikowanego odchodzi do lamusa.

Aby rozważyć potencjał polskiego rynku należy uwzględnić rozstrzygnięte konkursy na dofinansowanie inwestycji PV oraz dwie aukcje, jedna z 30 grudnia, w której wygrały 84 oferty a druga z 29-30 czerwca br. W której złożono skutecznie 472 oferty, z czego wygrały 352 oferty o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 1 MW.

Wydaje się słusznym kierunkiem rozwoju podpisanie kilku umów partnerskich z ukraińskimi agencjami z okolic Odessy na wsparcie działań w zakresie rekrutacji pracowników z doświadczeniem w budowie instalacji PV. Czy instalatorzy PV są tak samo dobrymi fachowcami jak to ma miejsce w branży sanitarnej okaże się za kilka tygodni. Oczywiście w materiale tym nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie: W jakiej mierze nasz rozwój gospodarczy zależy od cudzoziemców na naszym rynku pracy? Ale firma nasza dokłada wszelkich starań aby wesprze polskich wykonawców jak i inwestorów.